شاید بتوان فلسفه وجودی شرکت­‌های مدرن را که به عقیده­ اندیشمندان حقوقی و اقتصادی از برترین اختراعات بشر می­‌باشد، محدود کردن مسئولیت سهامداران و شرکا بیان کرد.

قبل از این اختراع مهم شاید تمایل و قدرت ورود به کسب و کار به اندازه­ امروز نبود چراکه در برابر هر ریسک و خطر کوچکی تمام زندگی مالی افراد درگیر می­‌شد ولی با این اختراع مسئولیت افرادی که به شرکت‌ها وارد می­‌شوند محدود شد و در حدی معین تعریف گشت تا بدین وسیله میزان خطراتی که افراد و دارایی ایشان را تهدید می­‌نماید به حداقلی متعارف برسد که طرف مقابل نیز از این تهدید مسئولیت متضرر نشود و به عبارتی هر دو طرف درگیر در داد و ستدها بتوانند با حاشیه­‌ای از امنیت وارد این معاملات گردند.
اشاره‌ای به شخصیت حقوقی مستقل

شرکت­‌ها پس از تشکیل و طی مراحل اداری و قانونی، دارای شخصیت حقوقی مستقل می‌شوند و این شخصیت جدا به منزله­ جدایی در دارایی‌ها نیز می­‌باشد.

از این رو اگر در یک شرکت سهامی، مجموع بدهی شرکت بیش از دارایی آن باشد، بستانکاران شرکت نمی­‌توانند به اموال و دارایی­‌های اشخاص سهام­‌دار مراجعه نمایند و مطالبات خود را به ایشان مطرح کنند.

به موجب ماده یک لایحه اصلاحی قانون تجارت: شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تبدیل شده و صاحبان سهام در حدود مبلغ اسمی سهم در قبال دیون شرکت مسئولیت دارند.
مسئولیت سهامداران

ترجمان ساده­ این ماده بدین شرح است که هر سهام­‌دار صرف نظر از هر میزان دین که به گردن شرکت باشد صرفا در حدود مبلغ اسمی‌ای که بر روی برگه سهام نوشته و متعهد به پرداخت آن بوده است مسئول می­‌باشد و به عبارتی از اموال و دارایی شخصی وی مبلغی پرداخت نمی­‌شود حتی اگر شرکت در معاملاتی که انجام داده است مرتکب تقصیر شده باشد.

در مورد مسئولیت­‌های ناشی از تصمیم­ گیری‌ها نیز باید اشاره کرد که به موجب قانون و اساسنامه اختیارات تصمیم‌‌سازی­‌ها به مدیران منتخب شرکت سپرده می­‌شود و بحث در مورد مسئولیت­‌ها و اختیارات مدیران در مقاله­‌ای دیگر مورد اشاره قرار گرفته است. در این مورد باید اشاره کرد که مسئولیتی بابت انتخاب مدیران متوجه سهام­داران نیست و ایشان می­‌توانند آزادانه دست به انتخاب از میان گزینه­‌های موجود بزنند.

در صورتی که مدیر یا مدیران شرکت با انتخاب­‌ها و تصمیماتشان شرکت را به دردسر انداخته و ضرر و زیان به بار آورند در این مورد مسئولیت خاصی متوجه سهام­‌داران نخواهد بود.